Green Lantern Okuma Listesi – Arka Bahçe Yayınları (2015 – …)

Green Lantern, Amerika’da oldukça eski bir süper kahraman olsa da bu topraklarda oldukça yeni. Bu yüzden de Green Lantern okuma listesi biraz kısıtlı. 2011’deki başrollerini Ryan Reynolds ve Blake Lively’nin, ki çiftimiz bu film ile tanışıp evlendikten sonra Hollywood’un en komik ve sevilen çiftlerinden biri olmuştu, çektiği fiyasko Green Lantern filminin de etkisiyle olsa gerek, ülkemizde çok da favori bir süper kahraman olmadığını söylemek yanlış olmaz. (SPOILER: En iyisi, Ryan Reynolds’ın Deadpoool 2’nin post-credits Green Lantern sahnesini de buraya bırakalım da filme haksızlık yaptığımız düşünülmesin)

Green Lantern, ilk olarak 1940’da çizgi romanın altın çağında ortaya çıkar. Konuşan bir fenerden yeşil bir ateş gönderen süper haraman kırmızılı, sarılı, yeşilli ve pelerinli kıyafeti ile bildiğimiz halinden oldukça farklıdır. Bugünkü anlamda bildiğimiz Green Lantern ise ilk kez 1959’da görünmüş, pilot Hal Jordan’ın düşen bir UFO’ya çekilmesi ve orada ağır yaralanmış bir galaksilerarası barış muhafızı (Abin Sur) ile karşılaşması üzerine çizgi roman okurlarının hayatına girmiştir. 

Ülkemizde Green Lantern ilk olarak 2015 yılında Arka Bahçe Yayıncılık tarafından yayımlanan New 52 serisi ile Türk okuyucularla buluşmuştur. Batman Yeni Dünya, Aquaman, Flash, Justice League New 52 serilerinin de arkasındaki isim olan başarılı yazar Geoff Jones, Green Lantern New 52 serisini kaleme almaktadır.

Green Lantern okuma listesi için gereken bu çizgi romanlara D&RIdefixKitapyurdu gibi online kitap sitelerinde, Arka Bahçe‘nin kendi mağazasında ve bilimum kitapçılarda ulaşabilirsiniz. Şimdi gelin, Arka Bahçe Yayıncılık’tan çıkan Green Lantern çizgi romanlarına şöyle bir göz atalım, Green Lantern ana sayfası için ise buraya tıklayabilirsiniz.


Green Lantern Okuma

Green Lantern New 52 

 • Cilt 1 – Yeniden Doğuş (Kas.15)
 • Cilt 2 – Gizli Orijin (Nis.16)
 • Cilt 3 – Korku Yok (Haz.16)
 • Cilt 4 – Green Lanternların İntikamı (Eki.16)
 • Cilt 5 – Aranıyor: Hal Jordan (Şub.17)
 • Cilt 6 – Sinestro Birliği Savaşı Birinci Kısım (May.17)
 • Cilt 7 – Sinestro Birliği Savaşı İkinci Kısım (Eyl.17)
 • Cilt 8 – Red Lanternların Öfkesi (Mar.18)
 • Cilt 9 – Agent Orange (Eki.18)
 • Cilt 10 – En Karanlık Gece 1. Kitap (Kas.18)

Green Lantern Okuma Listesi – Arka Bahçe Yayınları (2015 – …)” için 2 yorum

 • Kasım 19, 2018 tarihinde, saat 6:36 pm
  Permalink

  Diğer listelerinize bakmadım henüz. Bu kahraman için söyleyeceğim, belirttiğiniz listeye türkçede olmayan kitapları da eklemeniz olacaktır. Böylece bizde nereden yayına başlamışı, neredeyizi görmek en büyük eksikliğimizi giderecektir.
  Sizi ilgiyle takip ediyor olacağım.
  Başarılar.

  Yanıtla
  • Kasım 19, 2018 tarihinde, saat 7:07 pm
   Permalink

   Selamlar, öncelikle güzel mesajınız için çok teşekkür ederim. Hedefim öncelikli olarak Türkçe yayımlanmış Marvel ve Dc hikayelerinin bir veri tabanını oluşturmak. Örneğin neredeyse 100 tane Türkçe Batman yayımlanmış, Spider-man ve Superman’de bu sayı çok daha fazla. Yeni çizgi roman okumaya/toplamaya başlayan biri için derya deniz yani. Türkçe’yi hallettikten sonra belirttiğiniz konuyu da düşüneceğim.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir