Öldüren Şaka – Baykuş Kitap – Batman Çizgi Romanları (2008)

Batman severlere favori hikayelerini sorarsanız herkesin ilk üçe koyacağı tek bir macera vardır: Öldüren Şaka. Hikayenin ne kadar sevildiğini şöyle açıklayalım: Bu macera ülkemizde seksenler, ikibinler ve ikibinonlarda 3 farklı yayınevi basılmıştır.

Arka Bahçe’nin 2006’da yayınladığı Batman / Superman serisi -muhtemelen yüksek telif ücretinden olsa gerek- yayınevinden çıkan son Batman çizgi romanları olmuştu. 2008 yılına geldiğimizde ise İzmir’den adını daha önceleri pek de duymadığımız bir yayınevi, Baykuş Kitap, tüm zamanların en favori Batman hikayelerinden birini piyasaya sürdü.

Öldüren Şaka, yani orijinal adıyla The Killing Joke, efsanevi yazar Alan Moore (Watchmen, V for Vendetta) ile çizer Brian Bolland’ın harika bir Batman hikayesi. Aslında ilk kez Türkçe yayınlanmıyordu, seksenlerde Bando dergisinin verdiği fasiküllerde de vardı. Ancak bu denli kaliteli bir baskı ilkti. Daha sonraları ise JBC Yayıncılık tarafından tekrar basılacaktı, üstelik özel edisyon olarak. 

Ne yazık ki Öldüren Şaka, Baykuş Kitap’tan çıkan tek Kara Şövalye macerası oldu. Şimdilerde GittigidiyorSahibindenNadirkitap gibi online alışveriş sitelerinde mevcut. Türk okurlar tekrar Batman maceralarını okumak için uzun bir süre beklemek zorunda kalacaklardı, ancak beklediklerine de fazlasıyla değecekti. 

Batman okuma sırası için şu sayfaya tıklayabilirsiniz.


Batman Öldüren Şaka - Baykuş Kitap

Batman – Öldüren Şaka 
(Eki.08)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir